Kiiresti arenevas maailmas riknevad juhi teadmised väga kiiresti. Juhid peavad üha enam toetuma eesliinitöötajate asjatundlikkusele. Kuidas saada teadmisi oma organisatsiooni kohta ja kuidas toetada eesliinitöötajate otsustusprotsessi, ütlemata neile, mida teha. Ilmselge vastus “küsimusi esitades” esitab ise küsimuse “kuidas?”.
HBR-i artikkel “The Art of Asking Smarter Questions” süveneb targemate otsuste loomise tehnikatesse, esitades õigeid küsimusi. Paljud juhid on muutunud küsimuste esitamisel üsna heaks, kuid tuginevad sageli ainult üht tüüpi küsimustele. Küsimustele vastamise repertuaari laiendamine järgmiste tüüpidega võib parandada juhi oskuste taset:
- Uuriv: mis on teada?
- Spekulatiivne: mis siis, kui?
- Produktiivne: Mis nüüd saab?
- Tõlgendav: Mis sellest?
- Subjektiivne: Mis on ütlemata?
HBR-i artikkel läheb iga küsimuse tüübiga sügavuti, kuid kas need küsimused kehtivad ka generatiivse tehisintellekti kohta ja kuidas saaksime oma küsitlemisvõimet ChatGPT-le rakendada?
Tehisintellekti teadmiste uurimine
Uurivad küsimused on kindlasti kõige väärtuslikumad küsimused praeguses tehisintellekti arengu etapis. GPT mudeleid koolitatakse Interneti-teadmiste põhjal ja nad paistavad silma üldtuntud teemadel. Tehisintellekti kasutamine ülesandes, kus teie oskuste tase on madal, parandab soorituse kvaliteeti tohutud 43%.
Tehisintellekti vastuste rikastamine organisatsiooni väärtuslike andmetega parandab ka äriprotsesside teadmistele juurdepääsu ja uute teadmiste sünteesimise kiirust.
Spekulatiivsed AI tehisintellektist
Arutlusvõime on tehisintellekti mootoritesse sisse ehitatud ja mõtlemine muutub iga tehisintellekti põlvkonnaga paremaks.
K: ChatGPT, homme sajab vihma. Mis juhtub, kui ma vihmavarju kaasa ei võta?
V: Kui sa vihmavarju kaasa ei võta ja vihma sajab, siis märguda on üsna tõenäoline! Kui vihma on tugev, võid end kiiresti leida täiesti läbimärjana, mis võib olla ebamugav ja jahutada sind liigselt. Samuti võib see olukord raskendada mõningaid tegevusi, nagu näiteks raamatute või elektrooniliste seadmete kasutamine väljas. Seega, kui ilmaprognoos lubab vihma, on tark vihmavari kaasa võtta, eriti kui plaanid pikemalt väljas viibida.
Tehisintellekti eesti keele oskus jätab soovida, kuid arutluskäik on igati ratsionaalne.
Semantilised mudelid võimaldavad tehisintellektil probleemi laiendada ja naaber-elemente kaasates luua inimestega väga sarnaseid arutluskäike.
Tootlikud AI teadmised
See on tehisintellekti mudelite üks väärtuslikumaid võimalusi. Inimesed on sageli otsustamatuse tõttu halvatud, isegi kui kogu teave on esitatud. AI-l ei ole otsuste tegemisega probleeme. Laiendades eelmist küsimust:
K: Mis nüüd saab?
V: Kui vihma hakkab sadama ja sul pole vihmavarju kaasas, on mõned võimalused, kuidas end kaitsta:
1. Otsi varjualust: Leia lähim hoone, bussipeatus, kaubanduskeskus või muu koht, kus saad vihma eest varjuda.
2. Kasuta alternatiivseid vahendeid: Kui vihmavarju pole, võid kasutada mütsi, kapuutsiga jakki või isegi ajalehte, et kaitsta pead vihma eest.
3. Kasuta ühistransporti: Bussi või rongiga sõitmine võib aidata vältida vihma käes kõndimist.
4. Plaan B: Kui sa oled teel olulisele kohtumisele või üritusele, võiksid kaaluda takso või ridesharing teenuse kasutamist, et saabuda kuivana.
5. Osta vihmavari: Kui see on võimalik, osta lähimast poest vihmavari.
Need võimalused aitavad sul vihmast hoolimata oma päeva jätkata!
Mõistlik otsuste ja ettepanekute loetelu vähem kui 10 sekundiga.
Otsuste tegemine on üks peamisi juhtimisülesandeid. Ja otsuste tegemise kiirus on sageli võti oma valdkonnas ülekaalu saavutamiseks ja initsiatiivi säilitamiseks. Kiirete alternatiivide ja nõuetekohaste argumentide väärtust ei saa kuidagi ülehinnata.
Tõlgendavad AI teadmised
Küsimusega “Mis sellest?” muutub tehisintellekt veidi patroneerivaks, kuid vastus on jätkuvalt adekvaatne.
K: Mis sellest?
V: Kui vihmast rääkides kasutad fraasi “mis sellest?”, võib see viidata sellele, et oled mures vihma pikaajalise mõju või mõne konkreetse olukorra pärast, mis on seotud vihma ja selle mõjuga sinu päevale. Kui vihma tõttu on muutunud mõni plaan või kui oled märg ja ebamugav, võib see mõjutada sinu meeleolu või päeva kulgu.
Siin on mõned võimalused, kuidas olukorraga toime tulla:
- Lase end rahustada: Mõnikord on parim lahendus aktsepteerida, et vihm on osa looduslikest tingimustest ja me ei saa seda muuta.
- Kohanda plaane: Kui vihm segab sinu plaane, kaalu alternatiivseid tegevusi või ajakava muutmist.
- Hoia varustus valmis: Võimalusel hoia alati kaasas vihmavari või veekindel jope, et olla ettevalmistatud ootamatuteks vihmahoogudeks.
Kui sa mõtled midagi konkreetset, mille kohta sa “mis sellest?” küsimuse esitasid, anna mulle rohkem konteksti, et saaksin pakkuda asjakohasemat nõu või informatsiooni.
Subjektiivsed AI teadmised?
Selle osaga saab AI-d rööbastelt maha tõmmata. Subjektiivse küsimuse idee on mõista, mida öeldi, mida tegelikult mõeldi ja mida mõisteti. Need on küsimused selle kohta, kuidas suhtlus mõjutas vestelnud osapooli, ja arusaadavalt ei saa tehisintellekt neile küsimustele vastata. Aga AI püüab anda endast parima.
Inimese (mina) ja ChatGPT dialoogi saate vaadata siit:
https://chat.openai.com/share/d76856d2-9e16-4e7a-bd2a-7b52aef759ce
Järeldus
Tehnikaid, mida juhid rakendavad küsimuste esitamiseks saab rakendada ka generatiivsele tehisintellekti mudelile päris hea tulemusega.
Juhtimine esitades küsimusi ja andes inimestele vabaduse otsuseid teha peaks motiveerima neid rohkem vastutust võtma. See omakorda peaks parandama nende tulemuslikkust ja ettevõtte tulemusi. Nagu töötajate puhul, lasub lõplik vastutus tehisintellekti otsuste eest juhil.