Aasta algus on ikka ennustuste tegemise aeg, kuigi eriti tänamatu sellises kiiresti muutuvas valdkonnas nagu tehisintellekt. Vahel on raske ennustada, mis juhtub järgmisel nädalal. Mõistlik on ennustada seda, mis kindla peale juhtub. Vahel ongi mõistlik astuda samm tagasi ja vaadata pragmaatiliselt, millega kindlasti saab arvestada.
Arvutisüsteemid lähevad üha suuremaks ja keerukamaks, ent paradoksaalsel kombel tundub nende kasutamine samal ajal lihtsustuvat. Samamoodi kasvab infotehnoloogia osa kaupade ja teenuste väärtuse loomes – trend, mis on kestnud aastaid ja millel ei paista lõppu. AI on see, mis nende arengusuundade keskel kõige tormilisemalt laieneb, kuid samas alles otsib endale kõige laiemaid ja kasulikumaid rakendusi. Võimalik, et revolutsioonilised AI-rakendused, mis meid kõiki jalust niidavad, polegi veel kohale jõudnud, sest kogu see valdkond on alles algusjärgus.
Ennustused
Ennustus 1: AI mudelid muutuvad veelgi suuremaks
Iga päev kostab teateid AI-valdkonna “revolutsioonilistest” edusammudest, justkui peaksid need kogu turu peapeale keerama. Reaalsus on aga pisut teistsugune. Kui vaadata näiteks keelemudelite turgu, on OpenAI GPT-mudelitega endiselt kindel liider. Google’i Gemini, Anthropicu Claude, Meta Llama ja Muski Grok on ka pildil, kuid pigem “mina ka” rollis. Üldine jõujoonte pingerida pole viimase paari aasta jooksul kuigivõrd muutunud.
Iga päev kuuleme mõnest uuest mudelist, mis mõnes üksikus ülesandes olevat kõigist teistest üle… ja siis saabub vaikus. Suurte mudelite tegijad hoiavad oma mudelid pidevalt uuendatud, nii et kui neil ühes või teises spetsiifilises ülesandes punktid puudu jäävad, lisatakse lihtsalt rohkem arvutusressurssi või treenitakse mudelit kauem.
Väikesed mudelid võivad olla kasulikud väga spetsiifilises äriprotsessi sammus, kuid ei laia käibesse. Ja isegi kitsa ülesande piires on sageli vaja paindlikkust, mida pakuvad ainult suured mudelid. Pigem näeme veelgi suuremaid ja võimekamaid mudeleid kui et väikesed mudeleid.
Ennustus 2: OpenAI ChatGPT on ka 2025. aasta lõpus turuliider
AI valdkond liigub lennates ja sellisel turul on edukamad need, kelle ridadesse koguneb kõige parem (ja kallim) talent. OpenAI elas 2024. aastal küll läbi mitu avalikku kriisi, millega kaasnes suurem “pereheitmine”, kuid talentide liikumine tuleb AI-maailmas hoopis konkurentsile kasuks. See vähendab konkurentide mahajäämust, sest väärt inimesed hajuvad mujale.
Ometi arvan, et aasta pärast on OpenAI jätkuvalt tugevaim AI-teenuse pakkuja. Nende teadus- ja arendustegevuse kultuur võimaldab neile hõlpsasti värvata tipptalent, ja see määrab AI võidujooksus palju.
Ennustus 3: Oleme aasta pärast AGI-st sama kaugel kui praegu
Ikka ja jälle kuuleme väiteid, et “üldine tehisintellekt” on laboris juba valmis − umbes nagu termotuumareaktsioon või kvantarvutus, mille läbimurre justkui paistaks igapäevategevusena samasugune kui leiva ostmine.
Tegelikult on see olnud samas seisus juba aastakümneid. Usun, et praegu on tõenäolisem see, et kui AGI lähema aja jooksul ei koida, peab Sam Altman OpenAI juhtimisest varem või hiljem tagasi astuma, sest aktsionärid ootavad imet. Aga AGI imet ei pruugi veel niipea näha.
Mõtlemisainet
Konkurentsis püsimine kaalub üles rohe-eesmärgid
AI kasutuselevõtt tähendab järjest suuremaid arvutusmahte ja see nõuab aina rohkem energiat. Praeguseks on IT-ettevõtted rohelisest mõtlemisest praktiliselt loobunud või teevad seda palju vaiksemalt. Microsoft lubas 2020. aastal saada 2030. aastaks süsiniku-negatiivseks ja 2050. aastaks eemaldada atmosfäärist kogu oma ajaloo süsinikujalajälje.
Tegelikkus on teine: kui Microsofti aruandeid uskuda, on nende süsiniku jalajälg kõigi nende “roheliste püüdluste” taustal hoopis 30% kasvanud. Teiste IT-gigantide olukord pole parem.
Sellest lähtuvalt pole üllatav, et Microsoft uurib võimalust tuumajaamade rajamiseks, et näljast AI-d elektriga toita ja samas vähendada süsinikdioksiidi heidet. Konkurentsis püsimine lükkab rohelised eesmärgid tagaplaanile.
AI mudelid muudavad reaalajas heli ja video kättesaadavaks
AI-põhised heli- ja videotehnoloogiad saavad järjest tavapärasemaks, võimaldades lihtsamat videote loomist ning integreerimist eri valdkondade töödesse ja tegemistesse.
See murrang muudab meedia- ja meelelahutustööstust päris põhjalikult, ka tarbimisharjumuste osas. Samas on alati kardetud, et tõe ja vale eristamine muutub üha keerulisemaks. Tegelikult pole see inimkonna ajaloos midagi uut – “ridade vahelt lugemise” kunst tuleb tolmust puhtaks lükata.
AI ei jõua (veel) tervishoidu
Inimesed ootavad tervishoius AI tööriistadelt imet: täpsemat diagnostikat, paremat ravimite mõju jälgimist, personaalsemaid raviskeeme. Uurimistöös, ravimiarenduses ja meditsiinistatistikas on AI-st juba palju abi, sest suured andmestikud ja keerulised mustrid sobivad AI lahendustele ideaalselt. Ometi näib patsientide igapäevase teeninduse põhjalikum muutus veel kaugel.
Paratamatult teevad kõik arstid iga päev mõne vea – jääb kas mõni oluline marker kahe silma vahele või pannakse vale diagnoos. AI võiks teoorias ju vigade arvu vähendada, ent päriselus on iga patsient unikaalne, terviseseisundi hindamiseks läheb tarvis rohkem kui ainult vastuseid küsimustele. Arsti vaatlus, kliiniline kogemus ja taip situatsiooni eripärast on endiselt hädavajalikud. Praeguse AI puhul on oht, et see hakkab käituma kui “Doktor Google” – annab üldised soovitused, mis ei arvesta eripärasid. Seetõttu pole hetkel näha, et AI suudaks järgmisel aastal arstide igapäevapraktikat kardinaalselt muuta.
AI regulatsioonid on nürid
Riigid püüavad AI-d reguleerida eeskätt julgeoleku seisukohast. USA piirab Hiina juurdepääsu AI-tehnoloogiatele, Euroopa Liit aga üritab oma AI-määrusega seada globaalseid standardeid.
Ameerika Ühendriikide tasandil võivad mõned osariigid võtta vastu veelgi iseseisvamaid regulatsioone. Kõigi nende piirangute praktiline mõju jääb ilmselt tagasihoidlikuks, sest väärtus, mida AI pakub, on niivõrd suur – turul pole luksust end arengus liiga kaugele maha jätta. Nii kipuvadki kõige karmimad regulatsioonid pigem paberil seisma jääma.
Kokkuvõte
AI areng on küll kiire, kuid mitte iga päev nii revolutsiooniline kui mõned pealkirjad väidavad. Võib juhtuda, et oleme aasta pärast tunduvalt targemad, kuid suures plaanis astume ikkagi samas suunas, millesse juba 2023. aasta lõpus liikuma hakkasime.
Tundub, et tõeliselt murrangulised AI-rakendused tulevad nüüd pigem samm sammult kui hurraaga. Seniks jääb meil üle tehnoloogiat arendada, analüüsida, aeg-ajalt ümber mõelda – ja loomulikult oma ennustused järgmise aasta alguses taaskord üle vaadata!